Katër ndeshje pa shënuar te Bajerni, Kejn kërkon “kokën” e Shtutgartit

Bomberi Herri Kejn tashmë ka katër ndeshje pa gol. Pasi 31-vjeçari nuk ishte në gjendje të përjetonte ndonjë sukses gjatë pushimit ndërkombëtar, kjo fundjavë do të jetë mundësia e radhës për t’i dhënë fund thatësirës së golit kundër Shtutgartit.

Harry Kane

Edhe pse Harri u rikthye në lojë pasi u rikuperua nga lëndimi në fitoren 3-1 të Anglisë kundër Finlandës në Ligën e Kombeve të dielën, ai përsëri nuk arriti të shënonte. Kriza e finalizimit të sulmuesit vazhdon prej katër ndeshjesh. Ndërsa golashënuesi më i mirë i Bundesligës në edicionin 2023-2024 ka konkretizuar golin e tij të fundit në fitoren 5-0 si mysafir në Bremen, mbeti plotësisht pa një gol në 4 duele të njëpasnjëshme.

>

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, në takimin kryesor kundër Bajer Leverkusen, anglezi nuk shënoi asnjë goditje në portë për herë të parë me rekordmenët gjermanë. Edhe në humbjen e parë të sezonit në Champions kundër Aston Vila (0:1) dhe barazimin në minutën e fundit kundër Eintraht Frankfurt (3:3), “pyka” angleze mbeti kryesisht i zbehtë.

Pasi Kejn nisi një fillim të shkëlqyer në javët e para të sezonit të ri me dymbëdhjetë gola për Bajern Mynih dhe kombëtaren angleze, ai tani duhet të kapërcejë nivelin e parë të ulët të sezonit. Në veçanti, presioni intensiv nën drejtimin e Vinsent Kompani kohët e fundit e bëri të vështirë për sulmuesin që të grumbullonte energjinë e nevojshme gjatë gjithë lojës. Anglezi shpesh është zhytur në “errësirë” deri më tani këtë sezon, veçanërisht në ndeshjet kundër skuadrave më të mira.