City dhe Arsenali fitojnë me përmbysje, në ndjekje të Liverpool

Arsenali, fitore me përmbysje në Emirates Stadium: golat nga Havertz në minutën e 58-të, Martinelli në minutën e 68-të dhe Saka në minutën e 88-të iu përgjigjën epërsisë momentale të Southampton me Archer në minutën e 55-të. Shfaqje e zakonshme, dominimi nga skuadra e Artetës që sulmoi 29 herë drejt portës kundërshtare (6 goditje në portë) me 60% posedim të topit.

Edhe Manchester City bëri një rikthim pasi iu përgjigj më së miri rivalëve duke mundur Fulhamin 3-2. Pereira i dha epërsinë Fulhamit në minutën e 26-të, Kovacic shënoi dy herë në minutën e 32-të dhe në minutën e 47-të i ktheu gjërat në rrugën e duhur. Doku e mbylli ndeshjen në minutën e 82-të, të cilën Carvalho e rihapi në minutën e 88-të.

Liverpool do të jetë lider në Premier League për të paktën dy javët e ardhshme. Në ndeshjen e parë të futbollit anglez këtë të shtunë, kuqezinjve iu desh vetëm një gol pas nëntë minutash nga Diogo Jota, i asistuar nga Gakpo, për të mposhtur Crystal Palace. Në Selhurst Park përfundon 0-1 dhe kështu Salah dhe shokët e tij qëndrojnë në krye të tabelës: ata janë aktualisht +1 ndaj Manchester Cityt dhe Arsenalit.