Arsenali bie në shtëpinë e Bournemouth

Humbje befasuese për Arsenalin, 2-0 në shtëpinë e Bournemouth. Ritëm shumë i ngadaltë në fillim, me skuadrën e Artetës që përpiqet të imponojë zotërimin e zakonshëm në krahasim me daljet e fundit. Vendasit u mbrojtën shumë mirë dhe në gjysmë ore shfrytëzuan rastin që ndryshoi rrënjësisht ndeshjen: një faull i lojtarit të fundit, mbrojtësit francez Saliba, me arbitrin që tregoi kartonin e kuq.

Që nga ai moment, ndeshja kaloi tërësisht në duart e vendasve, të cilët shtypën gazin. Pavarësisht epërsisë së tyre, bardhekuqtë iu shmangën pësimit të një goli në çerekun e mbetur të pjesës së parë, me dy skuadrat që u rikthyen në dhomat e zhveshjes me rezultatin 0-0.

>

Në fillimin e pjesës së dytë, lojtarët e Iraolës rritën edhe më shumë presionin dhe në minutën e 70-të më në fund arritën të dalin nga ngërçi: Kluivert shpik për 1-0 të firmosur nga Ryan Christie.

Holandezi rikthehet sërish si protagonist nëntë minuta më vonë, kur shënon 2-0, duke e vendosur ndeshjen në kasafortë. Bournemouth fiton 2-0 dhe ngjitet në 11 pikë në renditje. Arsenali ka ngecur në 17, me Cityn dhe Liverpoolin që tani kanë shansin për tu arratisur.